Kraniosakrální terapie
Kraniosakrální terapie je práce s kraniosakralním systémem. Kraniosakralní systém -je celý člověk v kontextu jeho života. Je to vše, co se týká fyzické, emocionální, mentální, duchovní úrovní, životní styl, rodina, prostředí, historie, emoce, komunikace s okolním světem…
Název terapie pochází z pojmenování kostí, které ohraničují systém, ve kterém terapeut pracuje. Jedná se o kostí lebky – kranium a kost křížovou – sacrum, ohraničující náš centrální nervový systém. Kranium a sacrum jsou propojené páteří, ve které proudí likvor v rytmu přílivu a odlivu. Terapeut umí zachytit tento rytmus a pracovat s ním.
Kraniosakrální terapie reorganizuje a reintegruje tělo i mysl, může prospívat v každém věku – nemluvňatům, dětem, těhotným ženám, dospělým i starším lidem s širokou škálou různých onemocnění jako bolestí zad, hlavy, úzkostí, nedostatku vitality či ,,životního zamrznutí“, chronických potíží, aj.
Terapie se provádí na ležícím pacientovi, zcela oblečeném, v klidném, pokojném prostředí zhruba 60-75 min. Léčba spočívá ve velmi jemném doteku terapeutových rukou při kontaktu na hlavě ( kranium) , křížové kosti (sacrum) nebo na chodidlech či jiné části těla dle potřeby. Součástí práce je i terapeutický pohovor (s velkým respektem k historii těla).